Це літо видалося дуже задушливим. Духота застигла в повітрі, як випарений рідкий метал. Всі прагнули виїхати з міста, але Марина йшла на роботу. Проходячи повз озеро, молодий дизайнер кинула на нього погляд надії, але воно було нерухомо мертвим. В той день сонце палило настільки, що увійшовши в будинок і відчувши прохолоду від кондиціонерів, у неї перед очима попливли плями, і вона заплющила очі. Коли вона відкрила, всі люди були схожі на магів у довгих халатах і ковпаках. Вона придивилася. Головний маг з сивою бородою і чомусь сучасним шкіряним портфелем окинув хазяйським оком присутніх і Марину.

- Ну, що ж! Всі в зборі, як я подивлюся. За роботу!

Всі стали розходитися по кабінетах.

- Марина. Підніміться до мене, - сказав хтось схожий на її начальника. Вона пішла за ним у кабінет з табличкою

"Заступник начальника відділу по збору срібною пилку"

Знайомий кабінет був просторим, з подвійною дверима, і статуетками на столі. Начальник сів у крісло. Вітер грізно вдарив кілька разів у вікно, содрогнул його, але потім ослаб і вірш.

- Показуйте ваші роботи.

Марина відкрила велику папку і дістала макети якихось рекламних брошур. Вона стала пояснювати йому, але він її не слухав. Він окинув поглядом макети і задумався.

Грошей багато не буває. Цю прописну істину він, мовчки, повторив для себе ще раз, а потім ще раз. Ось уже кілька днів він міркував приблизно так. По-перше, трапитися може яку завгодно халепу. Ще моя бабця пам'ятала голодні часи, і, коли вони закінчилися, і батько і мати весь час золоту пилок стерегли. Потім він розсипав трохи срібною пилку на стіл, зробив з неї доріжку і дихав через ніс. По-друге, без грошей в кращому випадку мені не на що буде брати участь в ралі, і я помру з нудьги, а в гіршому - я зійду від неї з розуму. Він справді божеволів від безцільності і нудності життя і вже довгий час обмірковував план друкувати накладні своєї контори з печатками і підписами на великі суми бюджету, ніж реально було витрачено, і від різниці отримувати чистий прибуток. Тобто думав він про фальсифікацію документів і розкраданні бюджетних коштів. Але ні, він не вважав себе злочинцем. Букву закону він вважав потрібною для підтримки більшості людей, в порядку, а сама суть закону, на його думку, полягала у створенні умов для природного прогресу людського виду, який зводився до отримання людьми благ і становленню людиною-керівником, начальником начальників і так далі. І чим більший у людини посаду, чим більше у нього благ, тим менше повинен обмежувати закон. Більше того, сам закон повинен служити йому, адже це він, начальник, веде людство вперед, так навіщо ж ставити йому палиці в колеса, він спаситель і батько. Печатка та підпис, яких у нього не було, потрібно було підробити. І саме дизайнер міг перенести електронні їх копії на електронну копію чистої накладної, куди вписувалася будь-яка інформація з будь-якими сумами. Далі документ роздруковувався, і нова завірена накладна готова.

Коли він викладав такий хід своїх думок, у Марини був шок. Він оглянув місто через вікно. За вікном їздили дивовижні автомобілі, височіли магічні бізнес центри і банки.

- Якщо не погодитеся, роботу в цьому місті ви не знайдете.

Вона теж подивилася у вікно. У височині брудно-блакитного червневого неба бездіяльно застигли хмари. Якщо захотіти, то, звичайно, можна зробити так, що її ніде не будуть брати на роботу, і жити їй стане не на що. Адже прогрес - у благах, які начальник може надати або забрати, а не в дотриманні її свобод. У скількох ще бабуся пам'ятає голод і скільки вже сидять на срібній пилку? У нього точно були однодумці.

Вона домовилася подумати і вийшла з охолоджуваного кондиціонерами будівлі. На спеці вона прийшла в себе. Люди навколо були звичайні, і магів не було. Їй подзвонила її стара інститутська подруга Саша, і вони зустрілися.

- Хочу тобі запропонувати одну роботу. Добре заплатять. Один чоловік, Гріг хоче проілюструвати щось. Завтра якраз субота, не робочий день ось і поїдеш до нього. Поговоріть.

- Мені запропонували або фальсифікувати накладні, або звільнятися.

- Ого. Так до Григу сходи. Якщо тебе звільнять, ці гроші зайвими не будуть. Це я так, до слова.

Коли Марина прийшла в його майстерню, він їй запропонував крісло і чай.

- Розпочну відразу до справи. Нещодавно я приїхав зі Скандинавського півострова. Знайшли історію про одному місті. Ось її потрібно буде ілюструвати. Готові?

Він сів у крісло і почав розповідь. Одного разу в печері було знайдено гранатовий горщик. Він був подібний до великого казана і виконаний з червоних каменів. Разом з горщиком знайшли лист. Там було написано, що якщо напій в горщику вип'є кожен з міста, це місто буде непереможним. Спочатку люди повинні були стати просвітленими, потім - сміливими виражати те, що думають, а потім - непереможними. Приймати напій потрібно було з чистим серцем, інакше людей чекав страх, злидні і будь-який зміг би їх здолати. Але напою в горщику було не достатньо для всіх. А лист запевняв, що його вистачить. Найспритніші вважали, що бути сильнішим за інших це і є чистота серця. Вночі вони випили напій. Нічого не сталося. А на наступний день всі побачили, що горщик порожній. Люди прийшли до висновку, що чистота серця це не бажання бути сильнішим, а довіра бути всім разом і в цьому і було просвітлення, яке переходило б сміливість і непереможність. Люди розділилися на магів, гномів і воїнів, щоб наповнювати горщик і не чекати поки він наповниться сам. Маги думали як це зробити, воїни стерегли, а гноми - працювали. Горщик не наповнювався. Незабаром прийшли страх і злидні. Тоді люди кинули марне, прийшли до горщика і по черзі почали повторювати слова листа знову, і знову, і знову, і знову. І в горщику завирувало рідина. Вони винесли горщик з гір у долину, і кожен міг випити з нього, і горщик збільшувався. Гріг замовк. Марина не зрозуміла, що символізував собою горщик.

Вона взяла сім днів відпустки, щоб малювати, і їхала в купе поїзда, що прямував в Крим. Її дорожня одяг сиділа на ній як бант на голові і ніяк не йшла до безвихідної зосередженості. З нею їхала Саша.

Тонка блакитна смуга моря несподівано вигулькнула над похмурими і одноманітними пагорбами, вкритими рідкими деревами, небо над морем здалося світліше, чистіше і більше, ніж в інших місцях, а нічим не обмежуване простір безмежно широко пролунав лінією горизонту і зник вдалині туманною блакиттю. Над морем відкрився тривимірний залитий сонцем яскравий простір. Знятий будинок виявився бідним, але розташовувався в кварталі приватного сектора від моря. Вони пішли до моря.

- Дивися, два велетня небо і море злилися в одне, - сказала Марина.

- Це кругообіг води в природі.

- Який він правильний і вічний. Він робить те, що без шкоди можна робити цілу вічність, і задоволений. А мій начальник краде вже зараз, змушує мене робити те ж саме, і задоволений буде не довго.

- Розслабся. Дихай. Не думай. Вдих, видих. Вдих, видих.

Марина подышала.

- Я не можу не думати. Він мене витісняє з життя. А море і небо доповнюють один одного.

- Зате у нас є голова! Ми можемо створювати.

- Ось саме. Ми творці з свідомістю, а не гармонируем один з одним, а море і небо, несвідомі - гармонують.

Марина зняла з себе одяг і підставила своє біленьке тільце жаркого морському вітрі. Змучене тіло одягом захоплено задышало, як відпущений на свободу укладений. Вона відчувала своє тіло інакше, як ніби до цього воно було іншим. Їй навіть здалося, що, якщо б не потрібно було надавати свою свідомість за коштами тіла в різні інстанції, знайомим і роботодавцю, воно взагалі могло б мати якусь іншу форму. Воно могло б бути квіткою або столом, тому що воно зовсім забуло, як тіло відчуває вітер і пісок, воно забуло, що воно багато чого може саме по собі, воно стало поневоленим носієм свідомості, якому іноді щось перепадає.

"Солодка вата! Біляші! Морозиво!" кричала жінка на березі. Марина подумала, що вона не схожа на місцеву. Вона намагається заробити, тому що з її міста її вигнав такий, як мій начальник. А назустріч їй йде така ж місцева і кричить "Їдьте до себе і торгуйте!" Вони витісняють одне одного, а не доповнюють. Як свідомість витісняє тіло.

Вранці другого дня Марина і Саша пішли гуляти по місту і заблукали. Сонце безжально палило шкіру і выпаливало останній повітря. Без води вони дуже втомилися. Вони підійшли до високого парадно выглядевшему будинку колись колишньому, швидше за все, палацом культури, і зараз скромно носівшему блакитну табличку "Міська лікарня №3". Увійшовши в високий мармуровий хол, їх тут же обдало холодом, і думки повернулися з асфальту в голову, а чисте ехо їх кроків призвело до них чергового лікаря, який зглянувся і виніс їм склянку води. "А ось людина просто заповнив нашу нужду, - подумала вона, - із співчуття."

На третій день після моря, вони знайшли місцеву визначну пам'ятку - пам'ятник танка "Т-34" освободившему місто від німецьких фашистів. Далі знайшли кінотеатр із залом на 50 місць, і купили квиток на якийсь дитячий фільм.

- Які там курорти. Навіщо? - награно досить говорила подруга. - Навіщо тобі підробляти накладні? Навіщо тобі гроші? Навіщо боротися за них? Спокій - ось, що нам потрібно.

- Так, вже. Спокійно. Бездіяльно. Без залучення в систему обкрадання, людина просто не діє, як ніби його немає.